第 34 届全国青少年科技创新大赛国际优秀项目获奖名单
序号 | 代表队 | 姓名 | 项目名称 | 奖项 |
1 | Canada | Danmeng Zhu | Development of an AI-Based Acute Promyelocytic Leukemia Classification System | FIRST PRIZE |
2 | Canada | Kai Bentley Leong | Smartphone-Based Gait Analysis: A Boon for Disease Diagnosis | FIRST PRIZE |
3 | Denmark | David Nørgaard Essenbæk | Optimizing a Molecular System for Solar Energy Harvest and Storage Using Computational Chemistry | FIRST PRIZE |
4 | Germany | Anja Sack | Use Glue and Avoid Sockets | FIRST PRIZE |
5 | Japan | Sarasa Mochinaga; Sakura Yonekura; Hiroaki Hirata | Are 7300 Years Not Enough? ~ Distribution of Dung Beetles (Onthophagus Group) on the Osumi Isles and the Effect of Koya Eruption (7.3 ka) on Them~ | FIRST PRIZE |
6 | Republic of Korea | Seonbin Son; Sung Joon Park | Diversity and Antifungal Activity of Fungal Endophtyes in Leaves and Bark of Juniperus Chinensis in Korea | FIRST PRIZE |
7 | Malaysia | Norsyara Syafiqah Binti Saif Ridzuan Muralee | Smart Hybrid Composite From X-Ray Waste | FIRST PRIZE |
8 | Portugal | Inês Mariana Pereira Lourenço; Maria Joao Vidal Marcelino; Jéssica Marques Valente | Mercury in the Estuary of Aveiro: What Arethe Impacts and Possible Solutions? | FIRST PRIZE |
9 | Singapore | Chong Hui Feng; Jia Sheng Jason Niow; Ruijie Wang | Synthesis of Eco-friendly and Reusable Bone Char Composite Beads for Metal Ions and Fluoride Removal | FIRST PRIZE |
10 | Slovenia | Miha Pompe | Positron Emission Tomography with Time-of-Flight Capabilities | FIRST PRIZE |
11 | Sweden | Charles Alexander Maddock | Development and Analysis of “Cambrians” | FIRST PRIZE |
序号 | 代表队 | 姓名 | 项目名称 | 奖项 |
12 | Turkey | Dila Çiğdem | Investigation of Conductance Quantization with Magnetic Field Control and Application of Biosensor | FIRST PRIZE |
13 | Turkey | Öykü Elif Aydın | Graphene-Polymer Based Electrostatic Sensor Production and Characterization | FIRST PRIZE |
14 | Austria | Yasemin Hatice Gedik; Hannah Viktoria Schatz | Microplastic in Front of Our Door | SECOND PRIZE |
15 | Belgium | Céline Barra | Parquet Delevery Machine 2002 | SECOND PRIZE |
16 | Bosnia and Herzegovina | Edvin Dzidic; Muhamed Sinanovic | HELT | SECOND PRIZE |
17 | Czech Republic | Sylva Neradova | Phosphatases Pho15P Dephosphorylate 2-Phosphoglycolate | SECOND PRIZE |
18 | Finland | Arimo Yrjo Verneri Gustafsson; Aapo Samuel Leppänen; Niilo Elias Viheriäranta; Vilhelm ilmari Toivonen | Reinventing the Drone | SECOND PRIZE |
19 | Hungary | Dominik Dobos; Bálint Székely | Analog Model of the Human Blood Circulation | SECOND PRIZE |
20 | India | Avani Nilesh Sathe; Rama Railkar | Maintaining Soil Fertility | SECOND PRIZE |
21 | Indonesia | Muhammad Noor Faiz Husaini Pratama; Muhammad Toni Setiawan | E-BioSpy (Energy from Biomass of Spirogyra): Utilization of Spirogyra sp. Biomass Using Instant Yeast as a Household Alternative Energy Source | SECOND PRIZE |
22 | Israel | Rotem Moses; Ben Kremer | FaceCode – A System Preventing Human Errors in Identifying Hospital Patients | SECOND PRIZE |
23 | Kazakhstan | Kuanysh Maden | Pipe Cleaning Robot | SECOND PRIZE |
24 | Kazakhstan | Temirlan Rakhimbayev | Smart Tracker for Solar Panel | SECOND PRIZE |
25 | Republic of Korea | Sumin Im; Ji Soo Kang | Implementation of In-Vitro Tumor Microenvironment by 3D Cell Culture | SECOND PRIZE |
序号 | 代表队 | 姓名 | 项目名称 | 奖项 |
26 | Malaysia | Aida Masyitah Binti Azahari | A Green Way to Prevent Dengeu Using Curry Leaves | SECOND PRIZE |
27 | Malaysia | Nur Farhana Fazreen Binti Anuaruddin | Smart Sustainable G-Polymer From Industrial Waste | SECOND PRIZE |
28 | Nepal | Sumina Suwal; Aayush Jha | A New Approach to Designing Spacesuits | SECOND PRIZE |
29 | Netherlands | Tuana Sarya Kutan; Lianne Goud | A General Solution to the Cubic Equation and the Role of Its Discriminant | SECOND PRIZE |
30 | Norway | Signe Nesheim Hugaas | An Investigation of 'Snus’ as a Pollutant of Soil | SECOND PRIZE |
31 | Norway | Liva Araka | The Distribution and Abundance of Four Coastal Lichen Species on an Island Svanoy (Sogn og Fjordane, Norway) | SECOND PRIZE |
32 | Pakistan | Aamna Ahmed | Smart Aqua Lab | SECOND PRIZE |
33 | Philippines | Clyde Justin Cruz Tuquero | Effects of Zinc Oxide and Silicon Dioxide Nanoparticles to Starch-derived Bioplastic | SECOND PRIZE |
34 | Puerto Rico | Gabriel Iván Ruiz Ruiz | Development of a Personal Air Filtration System for Cases of High Levels of Pollution or Fire | SECOND PRIZE |
35 | Russian Federation | Daniil Kalinin | Development of an Automatic Sign Language Interpreter Model | SECOND PRIZE |
36 | Russian Federation | Alexander Shishkov | Smart Home – Technologies of the Future | SECOND PRIZE |
37 | Slovakia | Richard Maguľák; Viliam Podhajecký | Radio Controlled 3D Printed Car | SECOND PRIZE |
38 | Sweden | Ellen Julia Hammarstedt | Detecting Cherenkov Radiation with a Cellphone - Proposal for a New, Cheaper and Simpler Method for Detection of Cherenkov Radiation | SECOND PRIZE |
39 | Tunisia | Mohamed Amine Jradi | The Economic Water Consumption System | SECOND PRIZE |
40 | Tunisia | Malek Bouzidi | Magnum | SECOND PRIZE |
序号 | 代表队 | 姓名 | 项目名称 | 奖项 |
41 | Turkey | Alperen Telatar | From Marine Sponge to Tissue Scaffold | SECOND PRIZE |
42 | Ukraine | Oleksandra Lukina | Astrometry and Photometry of Transneptunian Objects (Pluto, Eris, Haumea) | SECOND PRIZE |
43 | United Kingdom | Grace Hannah Patricia Lord; Aalia Sellar; Brendan Michael Miralles | Music Splash | SECOND PRIZE |
44 | Argentina | María Victoria Belber; Federico Garcia Casarrota | Our Inventions ... An Intercontinental Adventure (Nuestros Inventos .... Aventura Intercontinental) | THIRD PRIZE |
45 | Azerbaijan | Khurram Valiyev; Maryam Aliyeva; Sabir Zeynalov | How to Control Traffic and Reduce Car Related Accidents: Portable Traffic Light Powered by a Solar Panel | THIRD PRIZE |
46 | Brazil | Giovana Berti Mantovani | Evaluation of Antitumoral Activity of ACABI Detergent Solution | THIRD PRIZE |
47 | Cambodia | Chin Huor Thao; Kettyvann Tith; Nguonheng Pen | Aquatic Farming | THIRD PRIZE |
48 | Colombia | Brayan David Sará Sánchez | 5th Referee:Technological Strategy to Generate Social Transformation Through Sports Practice | THIRD PRIZE |
49 | Czech Republic | Tomas Perutka | Using Decompostition Group to Prove the Quadratic Reciprocity Law | THIRD PRIZE |
50 | Czech Republic | Eliska Rajmonova | Formation and Occurrence of Kummerform Foraminifera | THIRD PRIZE |
51 | Denmark | Emma Paydari | Antimicrobial Peptides Against Bacteria | THIRD PRIZE |
52 | Estonia | Carmen Piirsalu | LCT Gene at Position -13910C>T Occurred SNP Appearance Frequency in Tartu Tamme Gymnasium’S 11th and 12th Grade Nature and Medicine Students and the Students’ Knowledge of Hypolactasia and of Its Relation to Genetics | THIRD PRIZE |
53 | Estonia | Andreas Must | Spectrophotometric Determination of Total Phosphorous and Nitrate Levels in Coastal Seawater of Tallinn Bay, Estonia | THIRD PRIZE |
序号 | 代表队 | 姓名 | 项目名称 | 奖项 |
54 | France | Hugo Schreckenberg; Killian Varescon; Thibaut Metz | Like on Magnet 9 | THIRD PRIZE |
55 | Germany | Johanna Alisa Berger; Phi Nhung Nguyen Thi | Learning With Virtual Reality - Diving into a New World | THIRD PRIZE |
56 | India | Pradnya Rajendra More | Controlling Anaemia | THIRD PRIZE |
57 | Indonesia | Muhammad Baiata Farisi; Armadina Fitra Choirunnisa | Portable Baby Incubator | THIRD PRIZE |
58 | Indonesia | Ahmad Maksum Amin | Utilization of Paper Waste as a Substrate in Microbial Fuel Cells to Produce Renewable Alternative Energy | THIRD PRIZE |
59 | Italy | Alessandro Begotti; Carlo Daolio | ScholarStar: Action and Reaction for an innovative School | THIRD PRIZE |
60 | Republic of Korea | Minju Ku | Screening Anticancer Active Substances from Natural Products That Are Molecular Targets of Microenvironmental Stress in Pancreatic Cancer Cells | THIRD PRIZE |
61 | Lao PDR | Thiphachanh Khammavong; Phoutsada Oupady; Sengmany Sibounthien | Solar Thermal Water Heating, Describe Way That Heat Can Be Transferred From One Object to Another | THIRD PRIZE |
62 | Lithuania | Tautvydas Ribinskas | Wildflower Euphorbia Helioscopia L. – The Ecological Solution for Timber Protection | THIRD PRIZE |
63 | Lithuania | Gabriele Simoliunaite; Bronius Placiukas | In Search of New Materials for Paper Production | THIRD PRIZE |
64 | Luxembourg | Krzesimir Hyzyk | Safe Trip Home from School | THIRD PRIZE |
65 | Mexico | Carolina Martinez Simon | Ecological Prosthesis for the Region of the Right and Left Leg, Produced From Pet and a Mechanical System | THIRD PRIZE |
66 | Mexico | Fabiola Abigahil Salcido Tolano; Josyher Pérez Páez | SIAEM | THIRD PRIZE |
序号 | 代表队 | 姓名 | 项目名称 | 奖项 |
67 | Nepal | Anish Giri | Explaination of Casimir Effect in a New Perspective Using Tensor Calculation | THIRD PRIZE |
68 | Nigeria | Tabitha Abisolami Alao-Akala; Nimatallahi Bukola Abdulkadir | Student Monitor and Anti-Kidnapping Alert | THIRD PRIZE |
69 | Nigeria | Balikis Ize Lawal | Sandpaper Plant (Ficus Exasperata Vahl): A Health Resource for Diabetes | THIRD PRIZE |
70 | Pakistan | Syed Hamza Ibrahim | Paralytic Assist | THIRD PRIZE |
71 | Pakistan | Mahmood Arbaaz | Matter-Antimatter Collisions | THIRD PRIZE |
72 | Philippines | Joseph Andrew Borlagdan Mendoza | Augmented Reality Technology-Based Circuit Assembly Guide Application | THIRD PRIZE |
73 | Philippines | Tanya Balao Litam | Development of Automated Water Recirculating and Monitoring System for Scylla serata (Mud Crab) Fattening | THIRD PRIZE |
74 | Puerto Rico | Natalia Isabel Acosta Laboy | Incidence of HGSNAT Gene in Mucopolysaccharidosis Type III: A Mathematical Analysis | THIRD PRIZE |
75 | Puerto Rico | Camila Nicole Rodríguez Tolentino | A Bioremediation Simulation of Dehalococcoides sp. Strain FL2 for Vinyl Chloride on Groundwater Located in Guayanilla Bay, Puerto Rico | THIRD PRIZE |
76 | Russian Federation | Arina Sleptsova | Studying of Non-verbal Means of Communication and Its Role in Talking With Foreign Tourists | THIRD PRIZE |
77 | Thailand | Nitipat Hoonpongsimanont | Data Communication Using Simple Optical Multiplex System | THIRD PRIZE |
78 | Thailand | Tanakrit Bunyoung | Measurement of Refraction Index Using Laser Beam and Polarization | THIRD PRIZE |
79 | Thailand | Waritsara Jewkay | Study of Nature of Cracker Plant (Ruellia Tuberosa) and Seed Disposal in Thailand | THIRD PRIZE |
80 | Tunisia | Abdallah Jeradi | Clean Free Energy From Water | THIRD PRIZE |
81 | Tunisia | Emna Badri; Rima Jerbi | Free Food and Green Energy | THIRD PRIZE |
序号 | 代表队 | 姓名 | 项目名称 | 奖项 |
82 | Ukraine | Daniil Ostashev | Genetic Algorithm of Distribution of Delivery Routes | THIRD PRIZE |
83 | Ukraine | Anastasiya Stakhanska | The Study of the Sugar-Lowering Activity of Yakon | THIRD PRIZE |
84 | United States of America | Zeynep Betul Ozdemir; Zehra Ozdemir | Scanning and recognizing text, system, from media data, through the neural network, followed by tactile-relief visualization and sounding of data for visually impaired people | THIRD PRIZE |
85 | Viet Nam | Trung Hieu Le; Phan Hien La | Automatic Vegetable Irrigation System Using Solar Energy for the No Electricity Supply Areas | THIRD PRIZE |
86 | Zimbabwe | Carla Williams | Galaxy | THIRD PRIZE |